Skip to main content

21. septembril kohtusid EELK valitsuses Toompeal meie misjonikeskuse ja Soome misjoniorganisatsioonide esindajad, et plaanida uut koostööaastat 2024.

Koosolekut juhtis veebi teel Risto Jukko (pildil), Soome Evangeelse Luterliku Kiriku (SELK) misjonikeskuse (KLK) juhataja. Veebis osales Soomest seitse misjoniühingute esindajat lisaks kahele, kes olid sõitnud selleks Tallinna. Pooletunnise kokkuvõtte EELK viimaste aastate arengutest jõudis anda peapiiskop Urmas Viilma, enne kui tal tuli astuda õpetajana klassi ette kõrvalasuvas Toomkoolis.

Misjonitöö Eestis on alates 1990ndatest toimunud suures osas tänu Soome luterliku kiriku panusele läbi misjoniorganisatsioonide. Kui konkreetset tööd plaanitakse meie misjonikeskuse, konkreetsete koguduste ja mõne Soome organisatsiooni koostöös, siis kord aastas toimuvatel aruandekoosolekutel vaadeldakse ühiselt suurt pilti.

Soomlastele andis orientiire peapiiskopi ülevaade sellest, kuidas läheb praegu EELK-l, kes abistab jõudumööda meile jõudnud Ukraina pagulasi, palvetab sõsarkirikute ja meie rahvuskaaslaste eest Venemaal ning rõõmustab kristlike koolide arvu tõusu pärast Eestis, aga kurvastab maakoguduste tühjaksjäämise ja tööd pärssiva rahanappuse tõttu. Kirikujuht tõi välja, et kultuur Eestis on siiski kristlik, isegi kui inimesed seda ära ei oska tunda – sellest kõneles näiteks viimase laulupeo repertuaar. „Meie põhiroll on kuulutada Kristust, aga sotsiaalabi eest hoolitseb rohkem riik,” võttis Viilma kiriku peasuuna kokku.

Risto Jukko tutvustas Soome misjoni praeguseid suundi, mille hulgas hakatakse näiteks rohkem arvestama Luterliku Maailmaliiduga. Käsil on parajasti  kiriku rahvusvaheliste misjonipartnerite nõupäevade ettevalmistamine 26.-30.08 2024 Helsingis Sofia kultuurikeskuses umbes 150 osavõtjaga. Eelmine ehk esimene selline suursündmus korraldati kümme aastat tagasi.

Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru (pildil paremal) andis lühiülevaate misjonikeskuse viimase aja tööst Soome sõprade osalusel. Soomlaste jutujärje tegi seejärel lahti Brita Jern (paremalt teine) Rootsi Lutelikust Evangeeliumiühendusest Soomes (SLEF), millega koostöös läkitasime omal ajal Rael Leedjärve Keeniasse. Ehkki traditsiooniline lastelaager nende toel jäi Eestis koroona mõjul veel ära, jätkab SLEF muuhulgas misjonikeskuse meediatöö toetamist.

Antero Rasilainen (vasakult teine) Evangeelsest Misjoniühingust (ELY) luges üles mitmed EELK töötegijad, kellele ühing palgaraha maksab. Novembrist peaks lisanduma neilt, ühelt meie uuemalt koostööparnerilt, veel üks misjonär evangelistiks ja koolitajaks lisaks Kari Tynnkynenile, Kullamaa kirikuõpetajale.

Soome Ärimeeste Misjoniliidu (SLL) hiljuti pensionile jäänud misjonijuht Erkki Haarala teatas oma ametipärija otsingust, mille järel loodab koostöö edasiminekut. SLL on üks pikaaegsemaid misjonitöö toetajaid Eestis. Nende abiga viisime läbi Kiriku kaastööliste koolitust ja viimasel ajal on nad toetanud Plussmeediat.

Omal ajal aastaid Eestis misjonär olnud Anne Tuovinen Soome Luterlikust Rahvamisjonist (SEKL) rõõmustas, et nende saadetud kogenud töötegija Kirsti Malmi teeb head tööd Lasnamäel, aga muus osas tuleb oodata detsembri alguseni, mil selgub, kuidas organisatsioon oma tööd jätkata saab. Parajasti kestavad neil sel teemal nõupidamised ning korraldatakse parima tulemuse lootuses paastu- ja palvepäevi.  SEKL-i nagu ka mitmete teiste organisatsioonide sissetulekud on kõvasti kannatanud viimase aja suundumuste tõttu Soome luterlikus kirikus.

Misjoniühing Rauhan Sana toetab sarnaselt ELYga mitmete eestlaste tööd kogudustes ning Esa Luukkala misjonit Äksi kirikuõpetajana. Misjonijuht Jukka Paananen loodab, et edaspidi suudetakse toetada Eesti koguduseelu endises mahus. Siinsetest koguduste liikmetest on jäänud rõõmustav mulje kui  aktiivsetest ja kaasatutest.

Pirjo Honkanen Soome Rahva Piibliseltsist teatas, et nendelgi on töö ümberkorraldamise tõttu alates kevadest töötegijaid nii koondatud kui ka sundpuhkusel, aga Eestit toetatakse vaatamata sellele edasi. Honkanen väljendas rõõmu nii käsiloleva kohtumise kui ka Joel Reinaru evangeelse töö eest Eestis ja Soomes.

Elisa Greye misjoniühingust Kylväjä tuletas meelde, et endiselt oodatakse Eestist kedagi Soome misjonikursusele, et hiljem kuhugi misjonitööle minna – pakkumine, mida me pole suutnud kuigi hästi ära kasutada. Järgmine kursus algab 2024. aasta sügisel ja toimub suures osas veebi teel. Lisaks toetab Kylväjä mõnede meie koguduste pühapäevakooli tööd jm.  

Kai Lappalainen Soome Piibliõpistust (SRO) rõõmustas hea koostöö eest Põltsamaa piiblikursuse korraldamisel. Ta teatas, et õpistu loodab tehisaju järjest rohkem Piiblit tundma panna ja rõõmustas, et meie misjonikeskuski annab sellesse panuse, hakates tasapisi avaldama oma kodulehel sarja Piibel Kaanest kaaneni teksti loetavana, lisaks kuulatavale. (Seda populaarset piibliõppesarja andsime välja koos Soome meediamisjoniga Sanansaatajat (SANSA).)

Pekka Jauhiainen Soome Luterlikust Evangeeliumiühendusest (SLEY) oli rõõmus, et nende läkitatud misjonäride töö Eestis hästi edeneb: Liisa Rossit kutsutakse järjest enamatesse kogudustesse Piiblit õpetama ning Kirsi Vimpari ja perekond Oleniuse juhitud laste- ja noortetöö Lõuna-Eestis aina laieneb, valminud on ka lastetöö materjale. Eestisse on oodata peagi veel ühte SLEY misjonäridest abielupaari ning jätkub Narva kirikuõpetaja Vladimir Batuhtini toetamine.

Soomlaste järel võttis samuti veebis sõna misjoniassessor Katrin-Helena Melder, keda kogudusetöö seekord Järva-Jaanist Tallinna tulla ei lubanud. Küll rõõmustas temagi kuuldu üle ja väljendas eriti tänu laste- ja noortetöö toetamise eest, mis on meil paraku väga nõrk, aga ülivajalik.  

Misjonikeskuse büroojuht Samuel Reinaru luges üles misjonikeskuse viimase aja sündmusi. Olulisemaid neist on 2024. aasta kirikupäeva „Rõõm üle maa” misjonitoimkonna regulaarsed kokkusaamised, et tutvustada suvel Viljandis kirikut võimalikult hästi. Samuti mainis ta järjekordset välismisjonäride tugikoguduste päeva, mis on tulemas oktoobris, seekord Sakus.

Leevi Reinaru võttis kuuldu kokku tänuga selle eest, et veerand sajandit kestnud koostöövõrgustik toimib vaatamata raskele ajale edasi: „Püsime usus ja palvetame, et kõnniksime Jumala raamides, tehes Tema tööd. Hea, et need kokkusaamised toimuvad ja Soome misjonikeskuse kaudu kulgeb info kõikidele ühtemoodi. Meile on oluline teilt õppida. Teie kaudu saame me teada kogu maailmas tehtavast misjonist.”

Risto Jukko märkis seepeale: „Lihtne tõde on, et võime üksteiselt õppida vaid koos töötades, ja koostööle kutsub meid Jumal ise.”  

Järgmine misjonipartnerite kokkusaamine on plaanis aasta pärast Helsingis.

Pildid: Samuel Reinaru