Sageli eestlaseks peetud soomlanna Kirsti Malmi viibib aprilli, mai ja juuni Soomes, et veidi puhata, peamiselt aga külastada oma töö toetajaid. Märtsis möödus 20 aastat tema asumisest EELK teenistusse. Soome Luterliku Rahvamisjoni misjonär tegutseb praegu Lasnamäe koguduses ja intellektipuudega inimeste teenimisel, aga varasemalt on töötanud ka EELK Misjonikeskuse peasekretärina, külastanud rändlaulikuna kogudusi ja hooldekodusid ning vedanud eest misjonipraktikat „Nelja Tuule ristirännak”. Kirstil on Soome luterlikus kirikus kümme tugikogudust ning arvukalt eraisikuist sõpru-tuttavaid, tänu kellele tema töö meil teoks saab.
Kogudused, eraisikud ja muu tulu
Rahvamisjon on Soome luterliku kiriku üks ametlikest misjoniorganisatsioonidest. Ligikaudu kolmandiku selle tuludest on moodustanud koguduste plaanilised toetused, mis aasta-aastalt aga tasapisi vähenevad. „Praegu on kogudustel kitsamad ajad,” teab Kirsti ning lisab: „Just kuulsin, et Espoo koguduste ühendus otsustas teatud misjoniorganisatsioonidele mitte enam raha anda. Ma ei tea veel, kas see hakkab mõjutama ka seda tugikoguduse lepingut, mis minul on Espoo Olari kogudusega, või leiab Olari kogudus siiski võimalust mind edasi toetada.” Olari kogudus on algusest peale toetanud koguduse rajamist Lasnamäele.
Teine kolmandik rahvamisjoni sissetulekuist tuleb Soome eraisikuilt, kas individuaalselt või misjoniringidest. Selle toetuse osakaal on vastukaaluks esimesele tasapisi suurenemas. Kolmandasse kolmandikku kuuluvad suurannetused, riiklik rahastus, tegevustulud, investeeringud jm. Soome Rahvamisjon tegutseb kodumaal 17 piirkondliku osakonnana, mille mitmekesisteks tegevusteks läheb suurusjärgus 10 % tuludest. Veidi üle poole tuludest kasutatakse seevastu tööks välismail.
Pingutused jätkamiseks
Kirsti edastab oma aprillikuu kirjas toetajatele rahvamisjoni juhi Daniel Nummela üleskutse annetada veelgi regulaarsemalt, et tööd saaks paremini plaanida. Igakuised annetused 20-50 eurot aitavad tema sõnul paljutki ära teha. Rahvamisjoni tulud olid mullu peaaegu 7,1 miljonit eurot, aga 157 000 euroga jäädi siiski miinusesse. Nummela nimetab ühe põhjusena hindade tõusu Soomes. Kirsti toob välja veel üle põhjuse: „Soomes on luterliku kiriku liikmeskond kahanemas seoses mõnede kirikut lõhestavate teemadega. Minu töö plaaniline toetus on siiski igal aastal kokku saadud,” on tal hea meel.
Nummela teatel toetas rahvamisjoni töötegijaid nii kodu- kui välismail mullu 6528 annetajat, misjonäride läkitajat. Just nendele pannakse ka edaspidi suurt lootust. Iga misjonäri toetajad tahavad mõistagi teada, kuidas nende raha kasutatakse. Kirstil on koguduste ja koolide külastamiseks koostatud slaidiprogramm, mida saab kohandada vastavalt sündmustele ja kuulajatele. Lisaks oma otsesele tööle tutvustab misjonär Eesti üldist vaimulikku olukorda. Kitarr on samuti kaasas ning mõnikord lauldakse ühiselt ka eesti keeles. Kirsti teab: „Soomlastel on lihtne eesti sõnu kaasa laulda, see on neile rõõmus elamus.”
Teha ise, mis võimalik
Teise põlve misjonärina tunnistab Kirsti, et aastakümneid misjoni heaks annetama harjunutele sama arvukat järelkasvu näha pole. Tema ei lase end sellest häirida, vaid vastupidi: külastab heameelega koole, ja mitte põhjuseta – Kirsti kunagist külaskäiku tema klassi mäletab elavalt näiteks Taija, kes mõni aasta tagasi käis ise misjonipraktikal Põlvas. Suhteliselt värske koeraomanikuna plaanib Kirsti nüüd külla kaasa võtta oma ülirahuliku koera Ruska, kõigi lemmiku ning suurepärase abilise suhete loomisel.
Toetajatega kontakti hoidmiseks kirjutavad rahvamisjoni misjonärid kord kuus kirju ja postitavad pidevalt sotsiaalmeedias: „On küll märgata, et kui kirjutad kaks korda aastas, siis laekub ka annetusi kaks korda aastas, aga püsianntus iga kuu annab tööks kindlama põhja.” Kirsti alustab kirja koostamist pildikausta läbivaatamisest, kust tähtsamad teemad saab välja nopitud ja selgitused juurde kirjutatud. Ta ei unusta toetuse eest tänamast.
Sõbrad on ustavad
Mõni teema näib läkitajatel eriti südamel olevat. Läbi aastate on Kirstilt küsitud näiteks venekeelse töö kohta Lasnamäel. Alles mullu sai ta edastada häid sõnumeid, kui tublilt on siin teenima asunud Venemaalt põgenenud luterlik vaimulik. Kirstile tundub, et kui nemad Lasnamäel selle töö eest enam pidevalt palvetada ei jaksanud, siis läkitajate eestpalved jätkusid kogu aeg.
Lõpuks toome ära Kirstit Soomes ootavad külaskäigud, mis olid kokku lepitud märtsi seisuga. Ilmselt lisandub neile veel üksjagu sündmusi ja kohtumisi.
P 9.4. Sammonlahti kogudus (Ülestõusmispüha missa)
P 16.4. Sipoo soome kogudus (missa ja misjoniüritus)
L 22.4. Hamina kogudus (rahvusvahelise töö pidulik nädalalõpp)
P 23.4. Olari kogudus (missa ja misjoniüritus)
E 24.4. Sammonlahti kogudus (õhtupoolik kodukirikus)
P 30.4. Maaria kogudus (Johannese missa)
E 1.5. Varsinais-Suomi Rahvamisjoni piirkond (maipüha)
K-N 3-4.5. Maaria kogudus (Runosmäe ja Hepokulla misjoniringid)
N-R 4-5.5. Helsingi Rahvamisjoni piirkond (noorteõhtud)
T 9.5. Imatra kogudus (misjoniringide kevadpüha)
N 11.5. Kymenlaakso Rahvamisjoni piirkond (misjoniüritus Kouvola Kohtumispaigas)
P 14.5. Etelä-Saimaa Rahvamisjoni piirkond (õhtumissa Lappeenrannas)
T 16.5. Hamina kogudus (õhtu „Saa lummatud loodusest” Miehikkäläs)
N 18.5. Luumäe kogudus (missa ja misjoniüritus)
N 18.5. Hamina kogudus (õhtul kodune kuulutustund Miehikkäläs)
E 22.5. Hyvinkää kogudus (misjoni kevadpüha)
P 4.6. Ruokolahti kogudus (missa ja misjoniüritus Simpeles)
N 8.6. Ruokolahti kogudus (leerilaager ja misjoniüritus Ruokolahtis)
P 11.6. Helsingi Rahvamisjon (missa)
K 14.6. Uudenmaa Rahvamisjoni suvepäevad Lohjal
N 15.6. Lähdekallio laagrikeskus Lappeenrannas
Allikad: Kirsti Malmi kiri Vilkaisu Viroon 4/2023; Pereraadio saade Meie Misjon aprillis 2023; Soome Luterliku Rahvamisjoni koduleht