Skip to main content

Plussmeedia vabatahtlik videograaf Madis Kask sai kutse tänujumalateenistusele Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus 15.10.2023, et võtta Plussmeedia teletiimi juhina vastu EELK tänavune meediapreemia saatesarja 5Pluss tootmise eest TV7s. Järgnev on kokkuvõte Madise intervjuust Pereraadio sarja Meie Misjon 2022. aasta detsembri saatele.

Kuidas 5Pluss alguse sai?

Saatesarja sünd algas Madise meenutusel sellest, et Plussmeedia vabatahtlikke kutsuti kord TV7sse külla. Kutsutute seas oli ka Madis, kes juba külastuse eelõhtul jäi mõtisklema, et mis oleks, kui ka Plussmeedial oleks oma telesaade. Videograaf pani 15-30 minuti jooksul kirja saate kavandi. „See esialgne kavand justnagu anti Jumala poolt,” on Madis nüüd tagantjärele veidi üllatunud. TV7s ei eeldatud tookord, et keegi tuleb juba noortesaate tegemise mõtetega, aga selline ettepanek sai tookord esitatud ja koostöö mõte jäi idanema.

Vahepeal tehti Madisele ettepanek minna aastaks Norra misjonipraktikale programmi Ucrew raames. Iga noor teenib seal oma andide ja oskustega ning Madisel on nendeks, teadagi, meediatöö. Nii sai ta ka Norra Misjoniseltsi kommunikatsiooniosakonnas erinevaid meediatöö väljundeid proovides kinnitust, et telesaade oleks midagi, mida tasub teha. Noored tegid seal näiteks jõulusaate, mis andis ettekujutust teletööst.

Eestisse tagasi tulles kavatses Tallinna ülikooli lõpetanud noormees otsida endale mõne täistöökoha, aga tundis varsti, et Jumalal on plaan lasta tal teenida hoopis vabakutselise videograafina, mis annab vabamad käed aja plaanimisel. Nii leidis Madis aega hakata 2021 sügisel telesaate meeskonda kokku panema ning 2022 alguses oli esimene 5Pluss TV7 eetris. „Selleks ajaks oli mul ettekujutus olemas, mis võiks olla saate maht ja keda on tiimi vaja,” meenutab 5Plussi tiimijuht.

Kuidas saavad noored sellise tööga hakkama?

„Meedia tegemine on suures osas õpitav praktika käigus,” teab Madis. „Vaja oleks paari eeskuju, kes oskavad suuna kätte näidata, ja kui noortel on huvi, saavad nad internetist, näiteks Youtube’ist edasi vaadata erinevate tehnikate õppevideoid.” Edasi kujunevad Madise sõnul juba iseenesest välja võimalused Jumala riigi töös meedia alal kaasa teenida, nii et professionaalsus tõuseb. „Oleme Plussmeedias saanud anda paljudele noortele selle pisiku ja nad on tõesti hakanud ise edasi otsima, küsinud nõu ja laenanud tehnikat. See on hästi tore!”

Kuidas Madisest videograaf sai?

Madis oli videohuviline juba koolis, kui klassivendadega sai naljaklippe tehtud. Meediatund oli tema jaoks üks huvitavamaid. EELK Noorte Piibli- ja Misjonikursusel sai ta kokku Plussmeedia toimetaja Sirli Kaeraga, kes kutsus ta Plussi tegemiste juurde. Kui enne piiblikooli Madisel kristlastest sõpru polnud, siis Plussi töös tekkisid need sõbrad ja kontaktid. „Sai huvi rakendada millegi hea tegemiseks, evangeeliumi kuulutamiseks,” on Madis rõõmus. Kui koguduses Madis varem kaasa ei teeninud, siis nüüd hakkas sealgi erinevate asjadega panustama. Ta on tänulik usalduse eest, mis võimaldas edasi areneda: „Kui ma Plussis alustasin ja sain siit oma esimese kaamera, tegin alguses väga halbu pilte, aga kaamerat minult ära ei korjatud, vaid sain edasi areneda. Norrakad toetasid meid, nii et saime varsti osta videovõimekusega kaamera. Just videote tegemine mind väga paelus! Tegime lühifilme ja käisime intervjuusid filmimas kristlikel noortefestivalidel,” loetleb Madis esimesi kogemusi kaamera taga, mis andsid tunde, et teeb tõsist asja.

Kuidas telesaate tegijad leiti?

Madise sõnul Plussi telesaate tegijate konkurssi ei korraldatud, vaid kellelgi Plussi tiimist tekkis lihtsalt mõte, et kutsuks Mattias Haameri ja Hanna Tootsi saadet juhtima. Juba mõnda aega oldi Plussis mõeldud, et vaja oleks videotöö oskusi noortele rohkem edasi anda. Tegudeni ei jõutud enne konkreetset võimalust telesaadet teha. „Operaatoritel oli meil näiteks null kogemust, aga kuna režissöör oli tugev, siis oli operaatoritel hea hakata tema juhendamise all liigutus liigutuse haaval seda tööd õppima,” toob Madis näite asja arengust. „Kui on palju noori, kes soovivad panustada, siis ühise sünergiaga tegemine annab juurde hoopis teise mõõtme. Kes ei tahaks sõpradega koos ägedat salvestuspäeva veeta?” Madis on uhke, et praegu panustavad 5Plussi operaatorid juba oma koguduste sündmuste ja festivalide live-ülekannetel. Ka toimetajad ja teised tiimiliikmed on olnud innukad.

Kas teletöö ei ole mitte kulukas?

„Kui hakata kõikidele professionaalidele palka maksma, oleks see tõesti nii. Aga meil on asi üles ehitatud vabatahtlikule tööle, kus noored saavad esimesed kogemused sel alal. Üsna suur tugi on meil ka TV7 poolt soodsamate rendihindade jms näol. Kui me soovime oma taset tõsta, siis selleks on rahaline abi küll alati teretulnud,” vaatab Madis tulevikku.

Piret Riim

Saateid 5Pluss saab järele vaadata TV7 arhiivist