Aprillis Tallinna Kaarli koguduses kohtunud meie välismisjonäride läkitajatele pole ka kodumaa misjon võõras. Kuidas toetada teisi ja tegutseda ise jumaliku kirega, saab kuulata näiteid Pereraadio maikuu saatest Meie Misjon ning lugeda ajalehele Eesti Kirik kirjutatud loost, mille originaalversiooniga saab tutvuda siin:
Armastuse toekas side
27. aprillil 2025 said Tallinnas Kaarli koguduse majas kokku EELK välismisjonäride toetajad, et kuulda misjonäride tegemistest nii võõrsil kui kodumaal. „Kuidas me muidu teaksime, mismoodi misjonitöö käib,” põhjendas Helika Gustavson-Rätsep Tartu Maarja kogudusest, kus on aastaid kaasa elatud kõigepealt Anu ja Juha Väliaho teenimisele Venemaal, siis Helene ja Joona Toivaneni tööle Kagu-Aasias ja nüüd oodatakse pikisilmi külla Rahel Aurelia Straussi misjonipraktikalt Barcelonas. „Misjonäride jutud on olnud kogudusele põnevad ja tundub loomulik nendega kohtumisi korraldada. Kes ise ei saa välismaale minna, saab teisi läkitades ikka misjonikäsku järgida.”
Misjonäride järelkasvu küsimus
EELK Misjonikeskus on ikka korraldanud välismisjonäride tugikoguduste päevi kaks korda aastas. Kui varem on kokku kutsutud esindajaid nendest kümnekonnast kogudusest, kellega on sõlmitud tugikoguduse leping, siis nüüd ootame osadusse kõiki huvilisi. Päeva ettevalmistaja Lea Saar kommenteerib: „Need kohtumised on mõeldud mitte ainult välismaal töötajate toetamiseks, vaid et kogu meie kiriku misjonitöö elavneks, areneks ja laieneks. Isegi Soomes, kus pühendunult on misjonäre välja läkitatud, on kerkinud küsimus: kuidas nooremaid peale kasvatada, et misjonivaim ei hääbuks?”
Helme koguduse esindajat Jaan Lutherit köidab eriti Ingerimaa aladel tehtav misjon, sest tema vanaema peitis oma talus stalinlike repressioonide eest usklikku ingerlannat, kes oli pere lastele otsekui teine ema. Jaani koolitööde hulka metodisti seminaris kuulub parajasti pühapäevakooli materjali koostamine teemal, mis on misjon, kuidas seda läbi viia ja milline tegevus valida.
Jumalik kirg kannab ja kasvatab
Õie Alt Ilumäelt tunnistab, et väikesele maakogudusele keskustest eemal on olnud Venemaal Ingeri kirikus tegutsev Liliann Keskinen inspiratsiooni allikas oma suure töövõime ja rõõmsa olekuga. Lilianni on toetatud kaks aastat, aga omakandi põletaivamaks ülesandeks peab Õie siiski sisemisjonit. „Meis peaks olema kirge kõiges selles, mida Jumal meid teha lubab, et Tema armastus meist välja paistaks,” leiab koguduse juhatuse esimees, kelle algatatud on muuhulgas koguduse leht 14 aastat tagasi. Praegu Haljala valla lehe koosseisus ilmuvale kuukirjale kogub Õie sisu siiamaani. „Oluline on seada eesmärke ja tegevusi mõistlikult, et mitte ummikusse joosta või läbi põleda. Aga koos Jumalaga saab vajalik tehtud!”
Misjonäride hea eeskuju vajalikkust tunnistab ka Külli Tõniste noorest Saku kogudusest, mille sünnis ja kasvus on olnud oluline nii kohalike palvetöö kui Norrast appi tulnud Magne ja Ave Mölsteri energia ning kaasav tööstiil. „Ütleksin, et meil on avatud meele ja õhukeste seintega kogudus, kuhu on lihtne tulla. Laulud ja jutlused pole pikad ega keerulised ning inimestesse suhtutakse respektiga.” Vahel kuuleb Sakus jumalateenistuselgi norra keelt, kui järjekordsed sõbrad on tulnud vaatama, kuidas nende annetuste toel kasvanud kogudusel läheb. Sõpruskoguduste nimekirja võiks Külli meelest lühemaltki kokku võtta, aga ometi loevad pastorid kõik need võõrapärased nimed eestpalves alati ükshaaval ette. „See on armastuse side,” tunnistab Külli. „Misjonitöö pildil hoidmine aitab mõista, et kogudusel on suuremaid ülesandeid kui oma elektriarve või õpetaja palga maksmine.”
Kasulik info vajab jagamist
EELK välismisjonäre: staažikat meediatöötajat Lilianni ja noort praktikanti Rahel Aureliat hoiavad jumalateenistustel eestpalves ning levitavad võimalust mööda nende uudiseid kõik tugikogudused. Näiteks Tallinna Toomkoguduse lehest võis lugeda Lilianni läkitamisest uuele tööperioodile veebruaris, aga koguduse esindaja Merje Schultz kutsus ka misjonikohvikusse 8. juunil kiriku ees, mille õnnestumiseks vähemalt mullu koguduse liikmed usinasti söögipoolist tõid. Toompeal käib ka palju turiste ja ettevõtmisest loodetakse teha traditsioon, mille annetused lähevad misjonitöö heaks.
Merjele sekundeeris Õie Alt, kutsudes Ilumäele 14. juunil laulu- ja palveõhtule ning 12. juulil päevale, kus kõlab palveid ja mõtisklusi ning osaleda saab loovtöös. „Ülemöödunud aastal nimetasime seda meelerahu päevaks,” meenutas Õie, sooviga olla tundlik inimeste vajaduste suhtes. „Täpsem info ilmub meie Facebooki.”
Uue julgusega
Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru jutlustas tol hommikul Kaarli kirikus Jeesuse ülestõusmise tunnistajatest, kuidas juhi hukkamisest heitunud jüngrite hirm asendus Jeesuse taasilmudes rõõmu ja julgusega, mis aitab ka meil oma eluga siin maailmas toime tulla. Paksu kausta oma töö toetajatele kirjutatud uudiskirjadega tutvustas juba möödunud sajandi lõpust Eestis tegutsev Kirsti Malmi. Tema on tänulik eriti nendele kirjasaajatele, kes on vastuseks lühidalt ka enda elust kirjutanud, ehkki julgustavalt on mõjunud ka misjoniringis osalenute isiklikud allkirjad postkaartidel, rääkimata Kirsti töö toeks korraldatud kalapüügivõistlustest.
Muidugi kuulati tol päeval tund aega veebi teel uudiseid Peterburist ja Barcelonast, aga nendest siin rohkem ei kirjuta. Soovitame hakata parem ise mõne misjonäri toetajaks, et asjaga ehedamalt kontaktis olla. Või hakata toetama ükskõik millist misjonikeskuse töötajat või tööharu, olgu selleks siis Piibli õpetamine, hingehoid või Jumala Sõna kuulutus kas meedias või sündmustel. Me vajame üksteist, et Ülestõusnu teekond jätkuks ka Eestimaal.
Suur tänu Saima Sellak-Martinsonile ja Kaarli kogudusele lahke vastuvõtu eest! Järgmine misjonäride toetajate päev on plaanis 12. oktoobril Tartu Maarja koguduses, aga misjonikeskuse sõprade ringiga saab paremini kursis olemiseks liituda juba kohe meie kodulehel.
Piret Riim

Misjonäride toetajatel päeval osalejad, vasakult ees: Õnne Mättik, Lea Saar, Luule Vergi, Vootele Hansen, Merje Schultz. Vasakult taga: Leevi Reinaru, Piret Riim, Saima Sellak-Martinson, Õie Alt, Külli Tõniste, Arvi Vergi, Peeter Schultz, Jaan Luther, Tarmo Rätsep, Helika Gustavson-Rätsep. Pildistas Helle Reinaru