Skip to main content

Detsembri kirja jätsin meelega vahele ja kirjutan nüüd, kui pulbitsev pühadeaeg on vahetunud vaiksema aruannete kirjutamise perioodiga. Advendisõnumite tulv on teinud tihti nukrakski, et ei jõua kogu väärt materjalile piisavalt tähelepanu pöörata. Mis oleks, kui jagaks kuuajase sõnumikülluse hoopis terve aasta peale ära?   

Misjonikeskuse videoentusiastide õhutusel andsin siiski ka ise panuse Facebooki advendikalendrisse ja Youtube’i. Ma ei arva enam, et video pole üldse minu ala. Kolleegide hoog nakatas! Madise hoiak andis mõista, kui elementaarne ühe lühiklipi tegemine on. Tero toonitas, kui vajaliku sõnumikandjaga on tegu, eriti ühismeedias. Proovisin seepeale telefoniga üht-teist filmida, aga see polnud see. Katsetasin kujunduskeskkonnaga Canva – teine asi! Kui oma mõistus kokku jooksis, juhatas Liisa paar vajalikku nuppu kätte. Ka Jumal ise nügis mind mõttes leebelt, aga kindlalt Canva poole. Teate ju isegi, et kui alguses tundubki mingi suund uskumatu, siis kaua sa ikka Tema puksimisele vastu paned…

Nii avanes uus põnev viis katsetada piltide ja heli koosmõju ajas. Raadiotööst teadsin, kui oluline on sekund. Nüüd tuli välja, kui oluline on isegi pool sekundit, mil üks kujutis ekraanil püsib. Pereraadio sarja Meie Misjon jaanuari külaliseks oli olnud nüansirikkalt väljenduv Kirsi Vimpari. Mitte igaüks ei jaksa kuulata tunnist saadet ja nii sai Kirsi pikematest mõttearendustest välja nopitud miinimumhulk lauseid või sõnu temaatiliste lühiklippide jaoks. Nende tegemist oli soovitanud Tero. Illustratsiooniks sai lisatud pilte kõneleja enda varamust. Ühele klipile sai taustamuusika, teisele tundus see liigne…

Videote pisidetailide kooskõlade avastamises avaneb minu meelest jumalik, vabastav mängumaa, mida pika raadiosaatega on raskem saavutada. Ilmselt olengi igatsenud kristlikus meedias väljavoolavamat rõõmu ja mängulusti. Sellepärast on kahju, et ajakiri Pluss ilmumise lõpetas – seal väljendus noorte mõttesära ja julgus. Teiste väljaannetega koostööd tehes tuleb paratamatult üksteise stiilidega arvestada ning midagi omanäolist võib jääda kõrvale. Aina korduv isikupäratus võib pikapeale mõjuda ideoloogiana – koll, mida kirikusse viirastuma ei tahaks.

Detsembri 2024 raadiosaates Meie Misjon oli juttu koguni kolmest omanäolisest usupraktikast  nagu Taize palvused, tervikliku tervenemise teenistused ja Billy Grahami evangeelne liikumine. Need ristiusu teatud aspektidele keskenduvad praktikad sobivad küllap tooma Jumala saladusi inimesteni tükkhaaval praegusel ajal, kui Kirik tervikuna on silmist kaotatud. Kellele on südamelähedasem Püha Vaimu rõhutamine, kellele Jeesuse kui Päästja tutvustamine, kellele meditatiivse lauluga Jumala poole pöördumine, kui neis toimuvat väga linnulennult üldistada. Tuleb välja ka tõsiasi, kui võimatu on koostöö selliste kindla vormiga ettevõtmiste vahel, sest võõrapärane praktika võib nullida teistsuguse andega inimesele sobiva teenimisviisi.

Üksteist austama õppida ja rõõmustada võib ikka, et ka EELKs praegu kõik need erinäolised misjonivormid mõjuvad. Lisaks lugematud, kõigi kristlaste omanäolised teenimisviisid, mis jätkuvad suurte liikumiste kõrval mitte vähem tähtsatena. Kuulda neist on vähe: osad juhtumid on konfidentsiaalsed, osad oma vägevuses mõistetamatud või väljendamatud, osad aga igapäevased pisiimed, mille eest vaid tasa tänatakse.

Kas kristlikku meediat kimbutab teemade teatud piiratus ja väljendite üheülbalisus seetõttu, et individuaalset usukogemust tajutakse pühana, mille väljendamine seda vaid labastab ja parem on vaikida? Kas sellepärast valitsebki usklike seas kirikukeel, millest nemad vastavalt oma kogemustele olulist välja lugeda oskavad, aga mis teistele jääb tabamatuks? Kindlakujuline kiriklik väljenduslaad hakkab vastu ka siis, kui Jumala imena õpitakse nägema igapäevaelu. Selle rikkaliku õnnistuse edasiandmine kuulub juba kunstide valdkonda, mille valdamist saab omakorda edasi arendada. Seega ei jää Jumala mahasalgamisele ikka piisavat õigustust.

Piret Riim

Tänupalve: Jumala jätkuva juhatuse ja armu eest misjonikeskuse meediatöös

Eestpalvesoov: et kristlik elu Eestis leiaks laialdasemat head meediakajastust

Toetada saab EELK Misjonikeskuse meediatööd siin