Septembris 2024 algas Pereraadios EELK Misjonikeskuse sarja Meie Misjon 17. hooaeg. Avasaade 5.09 vaatles, mida kõike võib leida misjonikeskuse üleskutsest “Teeme oma inimesed korda”. Allpool on toodud saatekülalise Leevi Reinaru peamised mõtted sellest, kes ja kuidas saab inimesi korda teha. Nüansside teadasaamiseks saab kuulata tunniajast saadet Pereraadio arhiivist (5.09).
Üleskutse “Teeme oma inimesed korda” on inspireeritud annetuskampaaniast “Teeme oma kirikud korda”. Eestis on palju korras kirikuhooneid ja misjonikeskuse soov on, et need täituksid rohkemate inimestega.
Ühiskonna tasandil puudutab inimeste kordategemine eelkõige inimsuhteid, suhtumist oma perekonda, töösse, laste ja noorte kasvatamisse. Inimese sisemine kordategemine tähendab mõttemaailma korrastamist selleks, et kitsikuses hakkama saada, leida probleemidele lahendusi. Kristlik kogudus pakub sisemiseks tasakaaluks toetuspunkti läbi usu ja Jumala. Kristlaste kogemused Jumalaga aitavad kaaslasi ära kuulata, hoolida, eluga toime tulla.
Kõigepealt peab igaüks ise jõudma äratundmisele, et korrastamist vajab. Vale on probleeme eitada. Tuleb julgeda endale otsa vaadata ja tunnistada, et vajan abi suhetes perekonnaga, töökaaslastega, koguduse liikmetega. Enda kordategemine on inimese ja Jumala vaheline asjaajamine ja kestab terve elu, aga algab ühest sammust, kus tulen Jumala ette ja tunnistan: olen patune, ekslik inimene, aga anna mulle patud andeks ja võta mind oma lapseks. Parandaja on Jumal, aga Ta saab parandada ainult seda, kes ütleb: paranda mind!
Kordategemine algab sellest, et me mõtleksime oma suhte Jumalaga selgeks, paludes Jumalalt selgitust, et kes ma olen, kuhu kuulun, mis on minu roll Jumala riigis, kus igaühele on antud erinevad talendid, millega kaubelda, teenida ligimest, kel puudub see sisemine valgus ja arusaamine, sest ta pole saanud vaimulikku kasvatust.
Inimestel on küsimusi, mille küsimiseks peavad nad kristlasi usaldama. Igaühel meist tuleb see usaldus võita. Need teemad pole mitte ülevalt alla õpetamine, vaid protsess, kus me kõik viibime ja mille kogemusi jagame – et kuidas jõuda tõotuseni, millest õpetaja pühapäeviti kirikus räägib ja mis ka tegelikult kehtib: et Jumal on kogetav, teeb imesid, armastab inimest ja tahab teda juhatada.
Kõigepealt võiks iga kristlane mõelda oma loo peale, et kuidas mina ise olen Jumala leidnud. See aitab näha Jumala tööd. Just enda, mitte kellegi teise lugu on kõige õigem ja parem, mille rääkimisest areng algab. Tunnistamist tuleb jätkata, ehkki see on alati seotud seesmise pingega, kuna elame maailmas, kus kristlik usk pole teretulnud. Aga Jumala südamele pandut tuleb edasi öelda, külvata headust ja armastust, mida maailm tegelikult vajab.
Kordasaamine on nagu täiskasvanuks saamine, mis tähendab vastutuse võtmist ja oma ego kohandamist teistega, mitte jõuga läbimurdmist, mis suhteid kahjustab. Jeesus näitab teistsugust läbimurdmise teed: kuuletudes Jumala plaanile. See on muutlik protsess, milles tunneme ometi rahu ja meelekindlust, mis jääb püsima.
Misjonikeskuse roll on juhendada koguduse liikmeid, kelle peale saab laiem kogukond siis vaadata ja leida lootust. Oleme teinud sellist inimeste kordategemise tööd juba 30 aastat, sest EELK prioriteet on usus kindlad ja tunnistavad koguduse liikmed. Ka misjonikeskusena püüame ise end muuta, selleks et muuta kogudusi ja nende võimet midagi korda saata. Kampaania “Teeme oma inimesed korda” pakub võimalust neist asjust rääkida, mitte vaikida, varjates oma muresid. Me oleme Jumala riigi kodanikud ega pea tundma mingit hirmu!
Soovime olla toeks, et kristlased tunnistaksid usku Jeesusesse, kes ohverdas oma elu, et meie saaksime oma elu ja jumalasuhte korda. Jumal annab ideid, kuidas igapäeva muredele lahendust leida. Soovime julgustada igaüht nägema oma positsiooni Jumala perekonna liikmena, kellele on antud rohkesti võimalusi ja kelle eest Jumal ise kostab ning kelle missioon on tutvustada armulist Jumalat ka teistele. Kes ise ei saa seda mingil põhjusel otseselt teha, saab ikkagi misjonitöös osaleda tunnistajaid toetades.
Leevi Reinaru mõtted saatest Meie Misjon 5.09.2024 võttis lühidalt kokku Piret Riim
Sari on järele kuulatav Pereraadio arhiivis